Przejdź do treści

Noworoczne narodzenie z Ducha

Nowy rok nowy ja – pomyślało 7mld ludzi, po czym położyło się dalej spać.
Każdy z nas może sobie łatwo policzyć ile już nowych wersji siebie poznał, a ile jeszcze chciałby odkryć. Nowy rok tak samo jak każdy inny dzień jest idealnym czasem, aby zmienić coś w sobie. W zeszłym roku zrobiłem sobie taką mini listę spraw do zrobienia i tak z 75% się udało, a miałem tam na prawdę sporo ciekawych jak i bez sensownych zapisków. Najbardziej z tej listy śmieszy mnie fakt, że miałem na niej zapisane – pójść do kina – a przez 365 dni mi się to nie udało mimo, że w mieście są dwa duże kina… Cóż, ten rok ma 366 dni, więc może ten jeden dodatkowy dzień przeznaczę na wyjście do kina…
Jeżeli nie masz w zwyczaju, lub po prostu uważasz noworoczne postanowienia jako nonsens zastanów się pewnymi słowami z Pisma. W trzecim rozdziale Ewangelii św. Jana Pan Jezus podpowiada nam jakie postanowienie na nowy rok możemy sobie założyć. Przeczytajmy dziś dłuższy fragment, a po przeczytaniu tego wpisu zachęcam Cię do przeczytania całego rozdziału.

Był wśród faryzeuszów pewien człowiek, imieniem Nikodem, dostojnik żydowski. Ten przyszedł do Niego nocą i powiedział Mu: «Rabbi, wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel. Nikt bowiem nie mógłby czynić takich znaków, jakie Ty czynisz, gdyby Bóg nie był z Nim». W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie1, nie może ujrzeć królestwa Bożego». Nikodem powiedział do Niego: «Jakżeż może się człowiek narodzić będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?» Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego2. To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie3 narodzić. Wiatr4 wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha».
J 3, 1-9

Może trochę podpadnę ale osobiście uważam, że każdy człowiek po osiągnięciu dojrzałości powinien się raz jeszcze ochrzcić.
Dlaczego?
Chrzest to dobrowolne przyjęcie Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela, świadome podążanie za nim i życie z nim. Niestety jako kilku miesięczne dzieci nie mamy jeszcze świadomości i nie podejdziemy po drzemce do mamy i powiemy – mamusi ochrzcij mnie. No chyba, że dziecięcy bełkot mniej więcej takie słowa wypowiada.
Od razu nadmienię, że NIE SPRZECIWIAM się chrztu dzieci, wręcz przeciwnie to piękny zwyczaj ale uważam, że każdy z nas powinien przyjąć jeszcze jeden chrzest, żeby w pełni wiary i wolnej woli wybrać Jezusa na Swojego mistrza i zbawiciela.
W powyższym fragmencie Bóg mówi do nas, że każdy z nas musi narodzić się ponownie. Przyznam, że gdy pierwszy raz słyszałem ten cytat zachowałem się trochę jak Nikodem, bo jak dorosły facet ma znowu wejść do łona matki? Nonsens. Długo z tym chodziłem i zastanawiałem się czym są te narodziny z Ducha i śmiało mogę powiedzieć, że te drugie narodziny miałem 1. Stycznia 2023. W tym roku znów czuję taką potrzebę odrodzenia się w Bogu, zaufania mu jeszcze głębiej i jeszcze mocniej.
Spróbujcie sięgnąć do centrum waszej duszy i zadajcie sobie pytanie, czego najbardziej pragniecie. Jeżeli odpowiedź brzmi – Jezusa, to raczej jesteście już odrodzeni w Duchu.
Każda inna odpowiedź świadczy o dalszym przywiązaniu do tego świata i sugeruje rozważenie ponownych narodzin.
Wchodząc trochę głębiej w słowa Jezusa, możemy zauważyć, że mówi On o narodzinach z „wody” i z „Ducha”. Tu przypominają mi się słowa Jana Chrzciela, który mówił:

Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.
Mt 3,11-17

Wydaje mi się, że nie ma recepty na to ponowne narodzenie i ono do każdego przychodzi w odpowiednim czasie, gdy jesteśmy na nie gotowi, gdy na prawdę tego chcemy.
Jeżeli nie masz jeszcze postanowienia na Nowy rok, to zachęcam Cię do zaplanowania sobie czasu z Bogiem i znalezienia swojej drogi do ponownych narodzin z Ducha.
Macie jakieś postanowienia noworoczne? 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *